aktuality
Ovocné stromčeky a kry
 V jarnej ponuke 2019 u nás nájdete tieto ovocné stromčeky a kry:

 
Jabloňe: podpník M-9 slaborastúci 

Júlia

Zrenie: Letná odroda, dozrieva koncom VII.
Plodnosť: skorá, stredná, pravidelná
Skladovateľnosť: až 1 mesiac 
Popis odrody: Šupka pevná, hladká, farba červená. Dužina krémovo žltá, voňavá; chuť sladká. Priamy konzum aj transport. Vhodná do všetkých oblastí. Náročná na letný rez.
Rast: stredne bujný, koruna guľovitá s riedkym plodonosným obrastom
Odolnosť: LETNÝ REZISTENT, vysoká proti chrastavitosti, stredná proti múčnatke
Pôvod: ČR, kríženec ´Quinte´ x ´Discovery´

Skorá letná, úrodnáodroda dozrievajúca koncom júla až začiatkom augusta, jablká vydržia do konca  augusta. Plody sú stredne veľké, tmavočervené s nádychom do modrofialova, dužina je  šťavnatá, aromatická a chutná. Rodí skoro, bohato a pravidelne. Odroda je nenáročná, vysokomrazuodolná, vhodná do všetkých polôh.

Prima

Najviac rozšírená jesenná odroda dozrievajúca začiatkom septembra, vydrží do polovice decembra. Plody sú stredne veľké až väčšie, tmavočervené, dužina je mierne nažltlá, stredne jemná, sladkastá. Rodí pravidelne a bohato. Odroda je rezistentná (odolná) proti chrastavitosti a dobre odolná proti múčnatke. Je plastická, darí sa jej aj vo vyšších polohách

Šampion

Osvedčená skorá zimná česká odroda vynikajúcej chuti, skladovateľná do februára. Plody sú stredne veľké až veľké, vyššie guľovité, vyrovnané. Zelenožltá základná farba šupky je prekrytá oranžovočervenou farbou so široko pásikavým líčkom. Dužina je žltkastobiela, šťavnatá, krehká, veľmi chutná, s harmonickým pomerom cukrov a kyselín. Úrodnosť je skorá a veľmi vysoká. Je tiež výborný opeľovač iných odrôd. Šampion je stredne odolný proti múčnatke, no menej odolný proti chrastavitosti. Je veľmi prispôsobivý na stanovište.


Rosana

Zimná odroda, zberá sa v septembri, vydrží do februára až marca. Plody sú stredne veľké až veľké, plocho guľovité, atraktívne. Základná zelenožltá farba šupky je prekrytá mramorovaným červeným líčkom. Dužina je bielej farby, veľmi šťavnatá, aromatická, chutná. Rodivosť je skorá, pravidelná a stredne vysoká. Odroda je vhodná aj do vyšších polôh a je rezistentná proti chrastavitosopaz patrí medzi najpestovanejšie  rezistentné odrody.

Rubinola

Zimná, úrodnáodroda skladovateľná do februára až marca. Plody sú stredne veľké až veľké, plocho guľovité. Základná farba šupky je žltá, prekrytá z dvoch tretín červenou farbou. Prednosťou odrody je atraktívny tvar takmer celočervených plodov, vysoká kvalita plodov, veľmi dobrá chuť a absolútna rezistencia proti chrastavitosti. Patrí medzi odrody rodiace na dlhom dreve. S odrodou T

Topaz

Zimná odroda skladovateľná do marca až apríla. Plody sú atraktívnej veľkosti a tvaru. Základná žltá farba šupky je z dvoch tretín prekrytá tmavooranžovým pásikovaním. Dužina je pevná, žltkastá, šťavnatá, chuť dužiny je veľmi dobrá, harmonická, príjemne osviežujúca, korenistá. Rodivosť je skorá, pravidelná a veľmi vysoká.Odroda je úplne rezistentná proti chrastavitosti jabloní, vykazuje tiež vysokú odolnosť proti múčnatke jabloní. Je veľmi prispôsobivá a vhodná do všetkých ovocinárskych oblastí.

Golden delicious

Neskorá zimná, na celom svete najrozšírenejšia odroda, skladovateľná až do apríla. Plody sú stredne veľké až veľké, zelenožlté, neskôr v priebehu skladovania žlté, chuť plodov je veľmi dobrá, sladká, výrazne aromatická. Jej prednosťou sú každoročné vysoké úrody a vynikajúce chuťové vlastnosti. Vyžaduje teplejšie polohy a pravidelnú ochranu najmä proti chrastavitosti.

Fuji

Neskorá zimná odroda, skladuje sa dokonca apríla až mája. Plody sú stredne veľké až veľké, šupka je zelenožltá, v čase zrelosti bledočervená s fialovkastým nádychom. Dužina plodov je žltkastá, veľmi pevná, šťavnatá, sladká. Rodí skoro, bohato a pravidelne. Atraktívna je vysokými úrodami, veľmi dlhým skladovaním a najmä vynikajúcou šťavnatou chuťou plodov. Vyhovujú jej teplejšie polohy. Je stredne náchylná na chrastavitosť, proti múčnatke je pomerne odolná.

Stĺpovité jablone: podpník MM-106

Suncat

Letná až jesenná odroda, čiastočne červená, podobná odrode Pinova. Plody sú svetločervené, s veľmi dobrou kyslastou chuťou. Výsledná chuť plodov je dobrá, sladkokyslá, aromatická. Je to nenáročná odroda na klimatické podmienky a netrpí na hubovité choroby. Dozrieva koncom augusta, obdobie zberu je pomerne dlhé.

Hrušky:

Clappova maslovka

Letná odroda, zberá sa v polovici až koncom augusta. Plody sú nadpriemerne veľké, dužina je šťavnatá, výborná, aromatická, mimoriadne chutná, po rozkrojení nehnedne. Je veľmi úrodná. Odroda Clappova patrí v celosvetovom meradle medzi najkvalitnejšie maslovky. Vhodná je na priamu konzumáciu, konzervárenské spracovanie, ako aj na výrobu destilátov. Podpník: hruška planá = bujne rastúci podpník

Williamsova

Letná odroda, zberá sa okolo 30. augusta, skladovať sa dá asi mesiac Plody sú stredne veľké až veľké,v plnej zrelosti žltej farby, vynikajúcej maslovej chuti, silne aromatické vhodné na priamy konzum a konzervárenské spracovanie. Odroda je ideálna na pálenie. Hodí sa aj do vyšších polôh. Jejednou z najkvalitnejšíchneskorých letných odrôd. Podpník: hruška planá = bujne rastúci podpník

Konferencia

Najviac pestovaná jesenná odroda, zberá sa koncom septembra, konzumnú zrelosť dosahuje v októbri až novembri. Plody sú stredne veľké, typického fľaškovitého tvaru. Dužina je šťavnaté, aromatická a veľmi dobrá. Plody sú vhodné na priamy konzum i na kompóty. Rodivosť je skorá a vysoká, 
Odroda je veľmi plastická, vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach. Podpník dula BA-29 = slabo rastúci podpník

Vonka

Skorá zimná kvalitnáodroda, zberá sa koncom septembra, konzumne dozrieva v decembri. Plody sú stredne veľké, atraktívne, typicky hruškovitého tvaru. Dužina je jemne zrnitá, silne aromatická. Odroda vstupuje do rodivosti skoro a dosahuje pravidelnú a stredne vysokú rodivosť. Veľmi dobre sa hodí pre tvar štíhle vreteno. Zdravotný stav stromov je dobrý. Hodí sa do všetkých polôh pre pestovanie hrušiek. Podpník dula BA-29 = slabo rastúci podpník

Bohemica

Hruška Bohemica má žlté plody s červeným líčkom , stredne veľké typicky hruškovitého tvaru, dužina je strednepevná, zrnitá, stredne šťavnatá,sladká, chutná, pravidelne a bohato rodiaca, zberá sa koncom septembra, konzumne dozrieva v januári, vydrží do marca, nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku.

Čerešne: podpník čerešňa vtáčia 

Burlat

Tmavočervená polochrupka, dozrieva v 2. čerešňovom týždni (asi 5. 6.). Plody sú veľké, šťavnaté, atraktívne, kvalitné, vynikajúcej chuti, nečervivejú, nie sú náchylné na moniliózu (hnitie) a sú vhodné na priamy konzum aj na spracovanie. Vhodnými opeľovačmi sú Karešova, Gaštanka a sama je dobrým opeľovačom.

Van

Tmavá chrupka, dozrieva v 5. – 6. čerešňovom týždni podľa oblasti. Plody sú veľké srdcovitého tvaru a príjemnej chuti. Rodivosť je vysoká. Odroda je nenáročná na prostredie a značne odolná proti mrazu v dreve i kvete, náchylnejšia na moníliu, vhodná do stredných aj vyšších polôh. Opeľuje sa odrodami Kordia, Granát, Napoleonova a iné.

Germersdorfska 3

Tmavá chrupka, dozrieva v 5. - 6. čerešňovom týždni (okolo 10. júla) podľa oblasti. Plody sú veľké až veľmi veľké, široko srdcovité, tupo vajcovité, dužina je pevná až chrupkavá, tmavočervená, šťavnatá, veľmi dobrej aromatickej chuti. Rodiť začína skoro, pravidelne a bohato. Kvitne neskoro, opeľuje sa odrodami Hedelfingenská, Schneiderova a iné.

Kordia

Zrenie: Dozrieva v 6. čerešňovom týždni - júl
Plodnosť: skorá, veľká, pravideľná
Skladovateľnosť: na priamy konzum, spracovanie
Popis odrody: Tmavá chrupka. Plod je veľký, srdcovitého tvaru, veľmi dobrej sladko korenistej chuti. Šupka tmavočervená, dužina tuhá karmínovo červená. Vhodná pre drobných pestovateľov - záhradkárov.
Rast: bujný, koruna guľovitá
Odolnosť: vysoká proti pukaniu plodov
Odporúčaný pestovateľský tvar: ŠK, PK, vretenovitý zákrsok
Pôvod: ČR, náhodný semenáč

Višne: podpník - mahalebka

Poloskorá višňa, dozrievajúca koncom 4. a začiatkom 5. čerešňového týždňa (začiatkom júla). Plody sú stredne veľké až veľké, atraktívne, tmavočervené, vynikajúcej, typicky višňovej chuti, nepraskajú a sú pomerne odolné proti monilióze. Má pravidelnú a bohatú rodivosť. Je samoopelivá.

Slivky:  podpník MY-VS-1

Čačanská lepotica

Skorá odroda dozrievajúca v 1. – 2. augustovom týždni. Plody sú veľké až veľmi veľké, dužina plodu je veľmi šťavnatá, chutná, dobre sa oddeľuje od kôstky. Odroda je tolerantná proti šarke a netrpí moniliózou. Rodivosť je veľká až veľmi veľká a pravidelná. Odolnosť stromu i kvetu proti mrazu je veľká. Je samoopelivá.

Stanley

Dozrieva v 1. polovici septembra. Plody sú veľké, fialové, dužina plodu je veľmi šťavnatá, aromatická, dobre oddeliteľná od kôstky vhodné na všestranné spracovanie /priamy konzum, lekváre, kompótovanie, pálenie/. Rodivosť je skorá pravidelná a vysoká. Veľmi dobre sa hodí aj na pestovanie v tvare štíhleho vretena. Odroda jesamoopelivá a sama je dobrý opeľovač.  Je tolerantná proti šarke sliviek.

Jojo

Veľké pretiahnuté plody harmonickej chuti, dobre oddelitelné od kôstky, voči šárke je rezistentná, vhodná do všetkých pre slivky, stredného vzrastu, samoopelivá, odolnosť voči mrazu je stredná, zreje v polovici augusta, ideálne sú úrodne a vlhké pôdy.

Ringloty:

Zelená ringlota

Dozrieva koncom augusta. Plody sú stredné, takmer guľovitého tvaru. Šupka plodov je zelenožltá, dužina plodov je zelenožltá, sladká, aromatická, výborná. Kôstka sa veľmi dobre oddeľuje od dužiny. Rodivosť je veľká až veľmi veľká. Odolnosť stromu a kvetu  proti mrazu je stredná. Odroda je tolerantná proti šarke. Odroda je cudzoopelivá, vhodný opeľovač je napr. Althanova, Domáca slivka, Stanley a iné.

Althanova ringlota

Dozrieva začiatkom septembra. Plody sú veľké až veľmi veľké. Šupka plodov je zelenožltá, prekrytá fialovou farbou. Dužina plodov je zlatožltá, veľmi šťavnatá, vynikajúcej rozplývavej chuti. Rodivosť je veľká až veľmi veľká. Odolnosť proti mrazu je vysoká, proti šarke je stredná. Odroda je vhodná najmä do južných a stredných polôh, vyhovujú jej kvalitné pôdy. Odroda je cudzoopelivá, vhodný opeľovač je napr. Zelená ringlota.

Mirabelka Nancy

Odroda Nancyská je jedinou mirabelkou masívne rozširovanou u nás. Dozrieva koncom augusta. Plody sú  žlté guľovité, sladké, aromatické, veľmi chutné. Vyniká skorou a veľkou rodivosťou a odolnosťou voči šárke. Ovocie je obľúbené najmä u detí a vyhľadávané tiež na výrobu slivkových gulí /knedlíkov/ či domácej pálenky.

Marhule: podpník MY-VS-1

Vesna

Skoro dozrievajúca (v 1. dekáde júla) slovenská odroda. Plod je veľký, oranžová šupka je prekrytá z veľkej časti atraktívnym jasne červeným líčkom. Chuť plodov je sladko- kyslá, šťavnatá, harmonická, veľmi dobrá. Stromy netrpia glejotokom ani hubovými chorobami, vykazujú strednú mrazuodolnosť a sú vhodné aj do okrajových oblastí.

Klasická veľkoplodá odroda dozrievajúca koncom júla. Dužina plodov je pomarančová, veľmi šťavnatá, primerane tuhá. Chuť je veľmi dobrá, lahodná, sladkokyslá s typickou marhuľovou arómou. Oddeliteľnosť od dužiny je veľmi dobrá, plody majú univerzálne využitie.

Broskyne: podpník B-VA-2

Skoro dozrievajúca odroda (dozrieva 25-26 dní pred odrodou Redhaven). Plody sú stredne veľké, guľovité, v priaznivých rokoch po celom povrchu tmavočerveno sfarbené. Chuť plodov je veľmi dobrá, sladkastá, aromatická. Patrí medzi úrodovo stabilné odrody. Má dobrú odolnosť proti nižším teplotám a vykazuje vyššiu odolnosť proti kučeravosti broskyňovej.
Stredne skoro dozrievajúca odroda (dozrieva 5-6 dní pred odrodou Redhaven). Plody sú veľké, vysoko guľovité. Šupka je jemná, jemne plstnatá, jasnožltej až červenej farby. Dužina krémovožltej farby je jemne vláknitá, šťavnatá v plnej zrelosti čiastočne odlúčiteľná od kôstky. Chuť je aromatická veľmi dobrá. Do obdobia rodivosti vstupuje skoro, dáva pravidelné veľmi dobré úrody.
Odroda je málo náročná na stanovište a vhodná aj do okrajových oblastí pre pestovanie broskýň.

Orechy:

Lake

Samoopelivý, veľkoplodý polopa-piernáč, jadro je veľké, lahodnej chuti, veľmi ľahko sa vylupuje zo škrupiny. Drevo i kvet sú odolné proti mrazu a chorobám.

Liesky:

Lombardská biela

Samoopelivá úrodná odroda dozrievajúca koncom augusta, plody sú veľmi kvalitné, stredne veľké, vajcovito splošteného tvaru, sladkej výraznej chuti.

Ríbezla čierna:

Titania

Stredne skorá odroda čiernej ríbezle dozrievajúca v  polovici júla. Bobule má veľké, osadené na dlhšom strapci,  kvalita plodov je dobrá. Plnú rodivosť dosahuje už treťom  roku, na rozdiel od iných známych odrôd, ktoré plnú rodivosť dosiahnu až v štvrtom či piatom roku po výsadbe. 
Ker je vitálny a mohutný, dosahuje výšku okolo 2 m. Titania je  odolná voči hrdze ríbezľovej a rezistentná voči múčnatke na ríbezli. Odroda Titania je vhodná na mechanizovaný zber.

Ríbezla červená:

Maraton

Je to slovenská, vysoko úrodná odroda, s dobrou kvalitou plodov. Kvitne stredne skoro, nebýva poškodzovaná jarnými mrazmi. Vyniká dlhou stopkou – je vhodná aj na ručný zber. Odroda nie je náročná na pôdne, ani klimatické podmienky. Má vysokú mrazuvzdornosť v dreve, prináša pravidlné úrody. Odroda je odolná proti antraknóze.

Egreš:

Invicta

Nemecká odroda zeleného egreša dozrievajúca koncom júna. Plod je stredne veľký, sladkokyslý, aromatický.Úrodnosť je skorá, vysoká a pravidelná. Odroda je vhodná aj na pestovanie  v stredných polohách. Vykazuje vysokú odolnosť proti americkej múčnatke egreša.


a iné.

admin (13-02-2019 17:25:52)

Záhradné centrum
Rastlliny najčastejšie predávané z našej ponuky:

- Tuja smaragd - Thuja occidentalis smaragd
- Borievka - Juniperus (rôzne druhy)
- Bovovica - Pinus ( rôzne druhy 
- Cipruštek - Chamaecyparis (rôzne druhy)
- Dráč - Berberis (rôzne druhy)
- Ginco biloba
- Hortenzia - Hydrangea (rôzne druhy)
- Japonský javor - Acer palmatum (rôzne druhy)
- Kalina - Viburnum (rôzne druhy)
- Orgován - Syringa (rôzne druhy)
- Pajazmín - Philadelphus
- Palma - Trachycarpus fortunei, Cycas revoluta
                Washingtonia robusta, Phoenix canariensis
 - Skalník -  Cotoneaster (rôzne druhy)
- Smrek - Picea (rôzne druhy)
- Smrekovec - Larix
- Stevia
- Škumpa vlasatá - Cotinus (rôzne druhy)
- Tavoľník - Spiraea (rôzne druhy)
- Tuje (rôzne druhy)
- Tis - Taxus (rôzne druhy)
- Vres obyčajný - Calluna vulgaris
... a mnohé iné

Tešíme sa na Vašu návštevu.

admin (02-10-2014 22:22:36)

nasledujte nás